Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti 🍯🍋🍬

Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti

Na ką gi, ir vėl sulaukėme to metų laiko, kada kiekvienas išėjimas į miestą daugybę kartų padidina tikimybę parsinešti namo slogą, kosulį ar gerklės skausmą.🤧 Man, kaip labai retai sergančiai, nei viešasis transportas, nei parduotuvės, nei kitos žmonių susibūrimo vietos didelės baimės šį sezoną apsikrėsti nekėlė, bet, bet… Mane pakirto paprasčiausias aplaidumas. Staigiai nukritusi oro temperatūra + prasegta striukė = skaudanti gerklė. Matematika paprasta. 😁

Įprastai eičiau į vaistinę ir prašyčiau čiulpiamų pastilių, tačiau pamaniau, kad visai nesunku jas pasigaminti pačiai, o ir ingredientai gali būti atitaikyti pagal mano poreikius ir pomėgius bei, žinoma, natūralūs. Būtent taip ir gimė šis medaus, citrinos ir imbiero ledinukų receptas.

Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti

Dėl juose esančių ingredientų ledinukai puikiai tinka vartoti ne tik peršalimo simptomams jau pasireiškus, bet ir peršalimo prevencijai. Sudėtyje esantis medus, citrina, imbieras bei cinamonas puikiai padeda stiprinti imuninę sistemą bei sutrumpina sveikimo laiką.

Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti

Ingredientų savybės:

 • Citrina – vitamino C šaltinis. Vitaminas C padeda stiprinti imuninę sistemą, užkirsti kelią ligoms, veikia kaip antioksidantas bei, atlikti tyrimai rodo, kad vitaminas C atlieka svarbų vaidmenį trumpinant sveikimo laiką, kuomet yra vartojamas vos tik pasirodžius pirmiesiems peršalimo simptomams. Beje, šiam receptui naudosime ne tik citrinos sultis, bet ir žievelę (nes joje ir yra susikaupęs eterinis aliejus, turintis visas ką tik išvardintas savybes).
 • Imbieras – imbiero šaknyje esantis gingerolis ir kitos medžiagos turi stiprių priešuždegiminių savybių bei pasižymi greita pagalba skaudančiai gerklei. Negana to, imbieras puikiai kovoja su rinovirusais, kurie ir yra peršalimo sukelėjai.
 • Medus – pasižymi antibakterinėmis, antivirusinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis, padedančiomis palengvinti kosulį bei gerklės skausmą. Medus yra vienas geriausių naminių „vaistų” gydant peršalimo ligas, ypač tas, kurios susijusios su kvėpavimo takais. 
 • Cinamonas  – turi antibakterinių savybių. Tradicinėje kinų medicinoje plačiai naudojamas kaip vaistas gerklės skausmui malšinti. Beje, cinamono ir medaus mišinys – kertinis Ajurvedinėje medicinoje.
Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti
Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti

Dėmesio!!! TAI NĖRA VAISTAS. Jei peršalimo simptomai neapleidžia gana ilgą laiką, privalu kreiptis į gydytoją! Naminiai ledinukai yra tik pagalbinė/prevencinė priemonė.

Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti

Na, o dabar apie receptą. Šių pastilių gaminimo eiga labai paprasta, bet yra keletas niuansų, kurie gali pakišti koją.

 1. Šiam receptui reikia virtuvinio termometro. Kadangi šio recepto gaminimo principas yra toks pat kaip paprastų cukrinių ledinukų (t.y. cukraus sirupą reikia užkaitinti iki 149 – 154 C, kad jame liktų vos ~1% vandens. Taip atvėsusi masė gerai kristalizuosis ir nebus lipni – gausite ledinukus), labai svarbu visada žinoti tikslią sirupo temperatūrą. Medų labai lengva perkaitinti, tuomet ledinukai apkars, tad būkite atsargūs! Jei bijote perkaitinti medų, geriau kaitinkite ant mažesnės ugnies – užtruks ilgiau, bet turėsite mažiau šansų sugadinti visą partiją.
 2. Būtinai naudokite didesnį puodą aukštomis sienelėmis, nes virdamas sirupas labai pakils. Jei puodas bus per mažas, sirupas gali imti bėgti per kraštus.

Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti

Ingredientus ir jų kiekį visada galite koreguoti pagal savo skonį ir norimas savybes. Labai rekomenduoju įlašinti kelis lašelius, pavyzdžiui, eukalipto ekstrakto (būtinai turi būti tinkamas vartojimui per burną!). Tai pridės papildomo skonio ir priešuždegiminių savybių.

Teoriškai cukrų galima keisti medumi, tačiau atsisakiau recepto vien su medumi dėl to, kad medus turi savybę pritraukti drėgmę. Net ir užkaitinus sirupą iki „kietų ledinukų temperatūros”, išpilsčius į formeles bei ištraukus ir apvoliojus cukraus pudroje ledinukai gali būti nepakankamai kieti arba kelių dienų eigoje imti tižti (ypač, jei patalpoje santykinė oro drėgmė gana didelė).

Dar vienas dalykėlis! Pasiekti 149 – 154 C gali užtrukti. Kadangi vanduo pradeda virti ties 100 C, reikia palaukti, kol išgaruos visas vanduo. Tik jam išgaravus temperatūra ims kilti toliau.

P.S. Rekomenduoju išpilstyti į silikonines formeles (prieš tai ištepti nereikia). Jei tokių neturite – ne problema. Ant kepimo skardos gausiai pripilkite cukraus pudros. Joje padarykite mažas duobutes. Sirupui išvirus jį supilstykite į šias duobutes (pavyzdys čia). Arba pasitieskite kepimo popieriaus ir ant jo išpilstykite „pinigėlius”, kuriuos sustingus apvoliosite cukraus pudroje.

Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti

Medaus, Citrinos ir Imbiero Ledinukai Gerklės Skausmui ir Kosuliui Malšinti

Ingredientai

Citrinos-Imbiero Arbatai

 • 35 g sutrinto imbiero
 • 1 ekologiškos citrinos
 • vandens

Ledinukams

 • 1 puodelio citrinos-imbiero arbatos
 • ¼ a.š. malto cinamono
 • 200 g cukraus
 • 170 g natūralaus medaus
 • cukraus pudros apvoliojimui

Instrukcijos

Citrinos-Imbiero Arbatai

 • Nulupkite citrinos žievelę. Sudėkite į puodą, išspauskite nuluptą citriną. Sudėkite sutrintą imbierą ir užpilkite vandeniu, kad vos apsemtų, ir užvirkite.
 • Nuimkite nuo ugnies, uždenkite dangčiu ir palikite arbatą pastovėti (kad labiau pritrauktų) 10-30min. Nukoškite ir atidėkite ~1 puodelį gautos arbatos.

Ledinukams

 • Iš karto pasiruoškite formeles, į kurias supilsite sirupą.
 • Į puodą supilkite 1 puodelį paruoštos arbatos, cukrų, medų ir cinamoną. Į puodą įdėkite virtuvinį termometrą ir kaitinkite ant vidutinės ugnies, karts nuo karto pamaišydami. Kai sirupo temperatūra pasieks 100°C, temperatūra iki 149 – 154°C gali imti kilti lėčiau, nes turi išgaruoti didžioji dalis vandens. Maišydami sirupą stenkitės neliesti puodo kraštų, nes galite atgal į sirupą grąžinti ant kraštų susiformavusius kristalus, o tai gali sugadinti ledinukus. Temperatūrai pasiekus apie 120°C pradėkite pastoviai maišyti sirupą. Temperatūrai pasiekus 149 – 154°C, nukelkite puodą nuo ugnies ir išpilstykite sirupą į formeles (galite iš puodo perpilti į nedidelį ąsotėlį, kad būtų patogiau išpilstyti). Svarbiausia neperkaitinti, antraip medus ims svilti, ir ledinukai gausis kartūs ir tamsios spalvos. Tačiau, jei nepasieksite 149 – 154°C, ledinukai gali būti lipnūs ir minkšti.
 • Palikite atvėsti 1-2val. Ištraukite ledinukus iš formelės ir apvoliokite cukraus pudroje, kad jie tarpusavyje nesuliptų, ir laikykite orui nepralaidžioje dėžutėje. Ledinukai išsilaiko iki savaitės - vėliau ima minkštėti ir tižti. Galima laikyti šaldiklyje ir prireikus išsitraukti.